Search
Alternatywy dla siłowni

Street workout – ciekawa alternatywa tradycyjnego treningu

Street workout to stosunkowo nowa dziedzina sportu. Jednak dzięki swojej wszechstronności oraz dzięki możliwościom, jakie daje, cieszy się coraz większą popularnością. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Z definicji street workout jest rodzajem treningu z masą własnego ciała, który wykorzystuje uliczną zabudowę. W praktyce jednak zawiera on głównie ćwiczenia na wszelkiego rodzaju drążkach i poręczach.

Street workout szczególnie intensywnie rozwijał się w Nowym Jorku, na obszarach, w których ludzie nie byli sobie w stanie pozwolić na zorganizowanie profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Chęć działania i duch walki sprawiły jednak, że nawet ta przeszkoda okazała się nie być niemożliwa do pokonania. 

Główny element street workoutu stanowi kreatywność. Nie ma tutaj ustalonych struktur, kolejności ćwiczeń, której nie można by zmienić – sportowcy bardzo często komponują własne, oryginalne układy ruchów i pozycji, w ten sposób realizując swój trening. Street workout może być uprawiany sam w sobie lub stanowić bardzo pomocny dodatek do innego sportu – przykładowo do treningów na siłowni, do sportów walki lub sportów drużynowych.

Siłownia plenerowa

W rozpowszechnianiu siłowni zewnętrznych w Polsce pomaga firma Fit Park, która specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu, projektowaniu oraz montażu siłowni zewnętrznych. Urządzenia firmy Fit Park są atrakcyjne, różnorodne i przede wszystkim przeznaczone dla każdego – bez względu na wiek czy stopień zaawansowania treningowego. Siłownie zewnętrzne Fit Park powstają w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i wsiach.

Jakie są zalety street workoutu?

Przede wszystkim jest to sport, który świetnie uczy koordynacji ruchowej zwinności oraz mobilności. Street workout rozwija również dynamikę i przyspieszenie. Uprawianie street workoutu gwarantuje wzmocnienie połączenia ciało-mózg, a więc świadomości własnego ciała, kontroli motorycznej oraz czucia mięśniowego – czyli niezwykle potrzebnych umiejętności, o które warto dbać.

Kolejną zaletą street workoutu jest uniwersalność. Trenować może niemalże każdy – zarówno kobiety jak i mężczyźni, zarówno osoby młode, jak i starsze. Bardzo szerokie spektrum ruchów, ćwiczeń oraz pozycji sprawia, że każdy będzie w stanie dostosować poziom trudności treningu do siebie.

Trening street workout zapewnia proporcjonalny, równomierny rozwój całej sylwetki – trenujemy tutaj ciało w naturalnych zakresach ruchu, wzmacniamy mięśnie w sposób bezpieczny – o wiele bardziej bezpieczny, niż, na przykład, podczas wykonywania ćwiczeń z ciężarami na siłowni bez zachowania prawidłowej techniki.

Nie potrzeba do niego wiele sprzętu. Śmiało można nazwać street workout sportem minimalistycznym – potrzebny w zasadzie jest tylko strój sportowy, woda, drążki, poręcze i dobre chęci.

Urządzenia do street workout

Jak trenować street workout?

Podstawę treningu street workout stanowią ruchy i ćwiczenia takie jak pompki (angażujące górne partie ciała: klatkę piersiową, triceps, mięśnie naramienne), podciągania na drążku (bardzo mocno angażują one mięśnie pleców), pompki na poręczach (złote ćwiczenie na triceps), a także cały rząd ćwiczeń dbających o stabilizację centralną oraz mocne mięśnie brzucha: wszelkie wariacje planków, brzuszków, ćwiczeń izometrycznych jak hollow body lub L-Sit. Z kolei o rozwój mięśni dolnych partii można zadbać wykonując ćwiczenia takie jak wykroki, zakroki (angażują mięśnie czworogłowe oraz pośladkowe) lub tak zwane pistol squat – przysiady na jednej nodze.

Wraz ze zwiększaniem stopnia zaawansowania otwierają się nowe możliwości. Po opanowaniu podstaw kolejnym krokiem może być nauka elementów typowo akrobatycznych i gimnastycznych – o wiele bardziej skomplikowanych i o wiele bardziej dynamicznych (a także o wiele bardziej efektownych).

Gdzie trenować street workout?

Teoretycznie do ćwiczeń street workout wystarczy sprzęt dostępny przykładowo na zwykłym placu zabaw – trenować można w zasadzie wszędzie – jednak trening przechodzi na wyższy poziom komfortu w momencie, kiedy jest wykonywany na sprzęcie przygotowanym z myślą właśnie o tym rodzaju aktywności.

Świetnym wyborem będą więc specjalne parki z dostosowanymi drążkami i poręczami – specjalistyczne urządzenia street workout będą w stanie stworzyć mnóstwo nowych możliwości dla osób trenujących.

Street workout, dzięki swojej uniwersalności oraz nastawieniu na harmonijną budowę masy mięśniowej i na funkcjonalność, świetnie wpłynie na ogólną sprawność oraz zdecydowanie pomoże w kształtowaniu sylwetki i wzmacnianiu mięśni. Street workout to z całą pewnością sport, którego warto spróbować – nie potrzeba wiele, a może się okazać, że świetnie się w nim odnajdziemy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *