Search
dieta

Odżywianie skóry od środka, czyli dieta na ładną cerę

Jeśli nie wspomożemy jej od środka, to żadne kosmetyki nie pomogą nam w jej pielęgnacji – tak krótko można wytłumaczyć fakt, dla którego dobra dieta to podstawa pięknej, promienistej cery.

Dietetycy są zgodni co do tego, że elementy takie jak właściwe odżywianie, odpowiednia ilość snu, a także rozładowywanie stresu są kluczowe dla uzyskania promienistej cery. Jaki jest więc sekret pięknej skóry – co należy jeść, a czego lepiej unikać?

Postaw na warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego żywienia. Najlepiej w nieprzetworzonej postaci, gdyż wtedy zachowują pełnię swych właściwości odżywczych. Tych z kolei posiadają niemało – na początku warto wymienić witaminy. Najbardziej cenne dla naszej cery są witamina A i witamina C. Ta pierwsza dba o to, by skóra na bieżąco się regenerowała. Do tego wspomaga proces jej gojenia i naprawy. Z kolei witamina C stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu buzia jest po prostu bardziej jędrna. Obydwie witaminy posiadają również silne działanie przeciwzapalne i oczyszczające, co sprzyja naszej cerze. Ponadto warzywa i owoce to źródło minerałów, a także dobry sposób nawodnienia organizmu. Mało tego – te najbardziej dojrzałe stanowią prawdziwą skarbnicę antyoksydantów, które spowalniają starzenie się całego organizmu.

Zdrowe tłuszcze – orzechy, nasiona, awokado

Bez odpowiedniego natłuszczenia nasza skóra traci całą wilgoć, a efektem tego procesu są oczywiście zmarszczki. Żeby utrzymywać piękny wygląd cery należy zadbać o jej natłuszczenie nie tylko za pomocą kremów, ale również korzystając z dobroczynnych źródeł takich jak awokado, nasiona czy orzechy. To najlepszy sposób pozyskiwania witaminy E, którą znamy również pod nazwą witaminy młodości – to dlatego, że znacząco opóźnia proces starzenia się naskórka. Innym cennym składnikiem dobrych tłuszczy są kwasy tłuszczowe. Cechują się one swym silnym działaniem przeciwzapalnym, a do tego stanowią swoistą barierę przed uciekaniem wody z organizmu. Wzmacniają naszą barierę lipidową, dzięki czemu w naturalny sposób chronią skórę przed podrażnieniami.

Piękna cera? Z tych produktów lepiej zrezygnuj

Oprócz spożywania dobrych pokarmów należy równocześnie wystrzegać się tych, które działają na niekorzyść naszej skóry. Wśród nich prym wiedzie rafinowany biały cukier, który szkodzi całemu organizmowi. Jest on istną pożywką dla wszelkiego rodzaju bakterii podtrzymujących zapalenie skóry. Do tego sprawia, że struktury tworzonego kolagenu ulegają osłabieniu. Kolejny wróg naszej cery to żywność przetworzona – produkty gotowe, słodycze, słodkie napoje i jogurty, fast-foody i wędliny. Wszystkie zawierają sztuczne dodatki, których nasz organizm nie rozpoznaje. Są one przez niego traktowane jak toksyny, których oczywiście chce się pozbyć – również przez naszą skórę. Pięknej cerze szkodzi ponadto kawa, ostre przyprawy i alkohol.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *