Search
radość

 Hygge – czym właściwie jest?

Już jakiś czas temu to słowo zaczęło przewijać się na półkach większości księgarni. Hygge – koncept, którego nie da się przetłumaczyć jednym słowem, a który przyszedł do nas z Danii. Jest to swego rodzaju styl życia, który polega na tym, by cieszyć się codziennością i jej aspektami.

Drobne rzeczy, które są powodem wielkiej radości – tak w krótki sposób można wytłumaczyć, czym jest hygge. Choć idea ta nie jest całkowicie nam obca – no bo któż z nas nie słyszał, że w życiu piękne są tylko chwile? – to sama idea dotarła do nas stosunkowo niedawno. Hygge narodziło się w Danii ponad 200 lat temu.

Hygge – przestań gonić za czymś odległym

W świecie ogarniętym potrzebą ciągłego odnoszenia sukcesów, stałego rozwoju i parcia ku lepszemu to właśnie hygge pozwala nam złapać głębszy oddech, by ujrzeć to, co jest prawdziwie ważne. Zamiast stale się śpieszyć – zwalniamy, by podziwiać rzeczy dookoła nas. W ten sposób odzyskujemy naszą zdolność do cieszenia się niewielkimi rzeczami, drobnostkami, które przydarzają nam się w ciągu dnia. Każdy z nas posiada taką zdolność w głębi samego siebie, a hygge pozwala ją wyciągnąć na wierzch. Hygge to całkowite przeciwieństwo wyścigu szczurów i pędu za sukcesem. Zamiast tego stawia się na bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi, otaczanie się przedmiotami, które kochamy i robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. W ten sposób zyskujemy dobry nastrój, a nawet znacznie więcej – zagubione poczucie szczęścia. Poza tym, jak przekonują nas naukowcy, życie w zgodzie z hygge sprawi, że staniemy się nie tylko weselsi, ale również poprawi się nasze zdrowie i sylwetka.

Przestań chodzić na siłownię

Filozofia hygge zakłada zespolenie człowieka z naturą. Wielu naturopatów uważa, że dzisiejsze problemy z bezsennością, nerwicą czy depresją są spowodowane tym, że człowiek utracił więź z przyrodą. Skandynawska hygge pozwala tę relację przywrócić, dlatego zachęca się ludzi, by zamiast do mechanicznej siłowni wybrali się na spacer, bieg lub przejażdżkę na łonie natury. W tym koncepcie jasno widać również miłość, jaką Skandynawowie odczuwają w stosunku do przyrody. Jak podają badania – takie myślenie jest w pełni uzasadnione. Wykonując na zewnątrz te same czynności co w pomieszczeniu (bieganie na bieżni lub ćwiczenia) spalamy o 10{428b511b0788f2f93d6ffe4f97916b709d621943dc0f6138dcff282a11720905} więcej kalorii. Jednocześnie aktywność fizyczna nie powinna być dla nas udręką, a przyjemnością i w dodatku sposobem na wydłużenie szczęśliwego życia.

Delektuj się jedzeniem w gronie najbliższych

Wspólne spędzanie czasu z tymi, którzy są najbliżsi naszemu sercu, daje nam automatyczne poczucie szczęścia. Tym bardziej, jeśli wspólne spotkania stają się również okazją do zjedzenia posiłku, który sprawia nam przyjemność. Zgodnie z filozofią hygge nie należy jeść w pośpiechu – powinniśmy spożywać posiłki świadomie, delektując się każdym kęsem i miłym towarzystwem.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *