Glinka (clay bar) to środek przeznaczony do czyszczenia lakieru (ale też innych elementów samochodu, np. szyb). Glinkowanie to nie jest skomplikowany proces, jednak trzeba wiedzieć, jak robić to dobrze. Dlaczego warto glinkować samochód? Odpowiedź poniżej.
Glinka (clay bar) to stosunkowo nowy środek autodetailingowy. Kierowcy są jeszcze do niego sceptycznie nastawieni. Jednak niepotrzebnie! Glinka doskonale czyści lakier samochodu, a sam proces glinkowania nie jest skomplikowany – znając podstawowe zasady, nie trzeba martwić się o to, że zniszczymy lakier. Warto wiedzieć, że na rynku są różne glinki – o różnej mocy, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego glinkowanie jest ważne? Kiedy warto się za to zabrać? Co daje? Na te inne pytania znajdziedzie odpowiedź poniżej.
Glinka do lakieru dobrej jakości, profesjonalna, od sprawdzonych producentów jest dostępna w sklepie Show Car Shine. W Show Car Shine jest bogata oferta glinek różnego rodzaju, więc warto spojrzeć. Pracownicy sklepu chętnie pomogą w wyborze. Glinki to stosunkowo nowy produkt, jednak produktom ze sklepu Show Car Shine można zaufać – są skuteczne.
Glinka (clay bar) – do czego służy?
Jak wspomniano już na początku, glinki to produkty przeznaczone do czyszczenia lakieru. Czyszczą dokładnie wszelki brud np.: smołę, żywicę, organiczne resztki po owadach, odkurz wapienniczy, osad wapienny. Glinka do lakieru konsystencją przypomina plastelinę, jest miękka, łatwo się ją formuje. To masa, która ma w swoim składzie cząsteczki polerskie – doskonale radzi sobie z brudem zalegającym w szczelinach czy rysach.
Glinkowanie – kiedy się je wykonuje?
Na samym początku warto wspomnieć, że glinkowanie to etap dekontaminacji lakieru. Glinkuje się lakier przede wszystkim przed zabiegami pielęgnującymi i zabezpieczającymi lakier samochodowy, jak np. woskowanie czy nakładanie powłok ceramicznych lub kwarcowych. Przed tymi zabiegami lakier należy bardzo dokładnie wyczyścić – glinka doskonale sobie z tym radzi.
Oprócz tego warto glinkować lakier także wtedy, gdy auto na co dzień stoi pod gołym niebiem, wówczas jest narażone na wiele zanieczyszczeń, które glinki z łatwością usuną. Glinkowanie auta warto wykonywać dwa razy w roku – na jesień i na wiosnę. Wówczas można utrzymac lakier w dobrym stanie przez wiele lat.
Rodzaje glinek do lakieru
Na rynku dostępne są różne glinki do lakieru: glinki delikatne, miękkie, przeznaczone do powierzchownych niewielkich zabrudzeń, glinki średnie, średnio-agresywne dedykowane już twardszym lakierom i cięższym zabrudzeniom, a także glinki twarde, agresywne, używane przede wszystkim w celu przygotowania lakieru do jego korekty.
Oprócz tego w ofertach sklepów dostępne są jeszcze: clay towel, czyli glinka ma mikrofibrze, clay sponge, glinka na gąbce czy clay pad, czyli glinka na padzie.
Jak widać, wybór jest duży, trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać produkt zarówno do zanieczyszczeń, jak i lakieru – ponieważ od tego zależy efekt glinkowania. Jeśli się na tym nie znamy, warto zapytać o radę pracownika sklepu.
O czym pamiętać podczas glinkowania?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że lakier powinno się glinkować w zacienionym miejscu. Oprócz tego sama glinka nie wystarczy. Przyda się jeszcze lubrykant, który pozwoli swobodnie rozprowadzić się glince po lakierze (takim lubrykantem może być np. woda z szamponem samochodowym). Należy glinkować lakier krok po kroku, element po elemencie, dbając o dokładność. Gdy glinka spadnie nam na ziemię, to nie nadaje się już do użycia. Poza tym należy uważać, aby nie używać zbyt dużej siły podczas glinkowania – należy to robić delikatnie, wówczas nie ma ryzyka uszkodzenia lakieru. Gdy na glince pojawiją się zanieczyszczenia, należy uformować ją od nowa.
Glinki do lakieru są niezwykle skuteczne, trzeba jednak zachować ostrożność podczas glinkowania. Gdy zastosujemy się do wszystkich zasad, glinkowanie na pewno przyniesie zamierzony efekt.